Pohled na Kalvárii z Žernoseckých vinic. |
Tři kříže prakticky odemykají Portu Bohemicu nebo-li Bránu Čech, kde našly svůj smutný konec tři místní panny. Cest kudy se dostat k vrcholu je hned několik a však jeden z nejhezčích pohledů, když nepočítám ten shora na okolí, je ten od přívozu z Velkých Žernosek na Tři kříže samotné.
Ústecký kraj, okres Litoměřice, GPS lokace: 50°32'47.962"N, 14°2'59.734"E
České středohoří
Popis
Kalvárie, Tři kříže či Tříkřížový vrch. Několik názvů, ale stále jedno a to samé místo. Mezi námi místními obyvateli se nejvíce používá pojem Tři kříže. Původ názvu Tři kříže je zcela jednoduchý na samém vrcholku jsou umístěny 3 mohutné dřevěné kříže, které jsou i z dálky dobře viditelné. Na samém vrcholu se nacházíme ve výšce 239 m.n.m.
Již nové kříže. |
Tři kříže se tyčí na rulovém skalním ostrohu, který leží na pravém břehu Labe na rozhraní katastrálního úzamí obce Libochovany a Velké Žernoseky. Kromě geologicko-geomorfologické hodnoty jsou Tři kříže přímo učebnicí fauny a především flóry. Žije zde přes 80 druhů obratlovců včetně naší největší ještěrky zelené. Zástupci flóry jsou teplomilná lesostepní a stepní společenstva s chráněnými rostlinami a mimořádně mnoho lišejníků. Není proto divu, že oblast Kalvárie byla roku 1993 vyhlášena Přírodní památkovou rezervací o rozloze 8,71ha.
Od historie k současnosti
Vznik vrchu Kalvárie sahá do dob hodně dávných a souvisí se vznikem celé Porty Bohemici, která je dlouhá asi 4 km a z obou stran lemována vysokými skalními stěnami a strmými shavy. A vůbec vlastně se vznikem celého romantického údolí, které začíná zde u Třech křížů a táhne se zakousnutou do Českého Středohoří, dále navazuje na Labské pískovce a konči v Německu.
Počátek údolí by se dal vymezit vrchy Hrádek (268 m.n.m.) a Kalvárie (239 m.n.m.) na pravém břehu a vrchem Dobrý (311 m.n.m.) na břehu levém. Všichni jistě znáte hádanku, co bylo dříve? a, slepice b,vejce. S touhle odpovědí Vám neporadím, i když si myslím, že vejce, protože už dinousauři tu trousili vejce ze kterých se líhli další dinoušové. Mám pro Vás jinou otázku.
Co bylo dříve? a, Labe b, kopce okolo
V našem případě a, je správně. Labe tu teklo mnohem dříve už začátkem třetihor a po rovince, na dně bývalého moře, které zde bylo v druhohorách (to fakt není kec, protože když jsme odkopávaly podlahu ve sklepě, tak jsme našli zkameněliny a otisky mušlí) A tak si tu Labe v klidu teklo v písku a jílu, který zůstal po moři a tvořil si své mělké koryto.
V oblasti Českého středohoří se setkávají dvě desky. V období alpinského vrásnění se v severní části začala zdvihat sasko-durynská deska nad úroveň jižněji položené desky středočeské. Kromě toho si právě v místech četných zlomů prorazilo cestu z hlubin žhavé magma, které utuhlo nehluboko pod povrchem a vytvořilo impozantní zdejší kopce.
A jak se severní deska zvedala a zvedala, tak se začla stavit Labi , které přitékalo z jihu, do cesty. Samozřejmě, že tu za tejden nestálo to, co vidíme dnes, ale celý proces byl dlouhodobý a velmi pomalý. Labe mělo dost času, aby vlastně zvedající se horninu v jeho "korytě" unášel s sebou směr do Německa a rostlo tedy pouze okolí.
Labe bylo šikovné a dokázalo se zakousnout neuvěřitelných 140 metrů hluboko pod úroveň původně ležící plošiny. Labe tímto odkrylo vrstvy zpevněných mořských usazenin z druhohor a i mnohem starší horniny sopečného původu z prvohor či starohor - později byly tyto horniny přeměněny na tzv. krystalickou břidlici.
Kalvárie (latinsky Calvaria) nebo Golgota je název vrchu u Jeruzaléma, na kterém byl ukřižován Ježíš společně se dvěma dalšími. Proto jsou kříže 3. Význam Kalvárie může však také znamenat:
- ukřižování
- Křížový vrch, což je vrch s cestou jejíž obrazy scénou na Golgotě obrazně i v terénu vrcholí
- název kopce, který tvarem připomíná lebku
- utrpení
V případě našich Tří křížů bych to viděla na to utrpení ke kterému má velmi blízko i místní pověst. První záznamy o křížích jsou již z roku 1587.
V dnešní době jsou však kříže nové a okolí Tří křížů upraveno a osazeno pamětní deskou. Rekonstrukce proběhla v roce 2009 za přispění nadšenců, obcí Libochovany a Velké Žernoseky. Kříže přišly na nějakých 20 000Kč.
Rekonstrukce v roce 2009. Zdroj fotografie: Karel Pech, Litoměřický deník |
Od roku 2009 se tu koná i setkání turistů a letos proběhl již 5.ročník. Není stanoveno přesné datum této akce, ale den a měsíc, tím je první červencová neděle.
J.P.P. aneb Jedna paní povídala
Nešťastný osud tří panen
Tři sličné panny žili život bezstarostný, než potkali rytíře z Kamýku při jeho projížďce na svém oři po okolí. Každičké se líbil a i ony jemu. Jak sám kamýcký rytíř říká:,, A bez meškání každou políbil." On však nemohl všechny tři panny na svém hradě mít a ony bez něj nechtěly žít. Byly si natolik věrny, že než aby jedna druhou zradila, doběhly na okraj skály a vrhly se dolu do nárůče smrti. Jakmile se to rytíř kamýcký doslechl nechal na jejich památku na vrcholku skály vystavět 3 ohromné dřevěné kříže, poté se sám v Žernoseckém víně k smrti upil.
Dnešní tajemnství Tří křížů
Mnozí tvrdí, že když se postavíte na okraj skály a zahledíte se před sebou na hladinu Labe, tak pocítíte energii, která Vás stahuje dolů. Naštěstí se každý zatím dokázal vzpamatovat dříve než byl energií přitažen natolik, aby spadl dolů.
Pohled shora dolů na hladinu Labe. |
Jiní zase mluví o tom, že pokud se postavíte na to "správné" místo na okraji skály a zahledíte se na Labe, tak svět okolo jako by najednou utichl a vy uslyšíte pouze vzdálený smích střídaný výkřiky a pláčem oněch panen.
Jedno upozornění i pro řidiče. Na silnici mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem je jedno z nejvíce nehodových míst právě zatáčka přímo naproti Třem křížům. Po několikáté nehodě už začaly kolovat povídačky, že za to může Kalvárie. I výpovědi samotných řidičů jsou zarážející. Někteří tvrdí, že netuší co se stalo, že si nic nepamatují, jiní zase, že viděli z vrchu Kalvárie někoho padat dolů.
Moje cesta na Tři kříže
Pohled k mé vesnici Velké Žernoseky. |
Jak bych to jen řekla, no, probíhá velmi často, protože bydlím ve Velkých Žernosekách, takže jsem nahoře několikrát do roka a je to pro nás takovou pohodovou procházkou, když nepočítám to stoupání nahoru. Častokrát si trasu obměníme a většinou se nevracíme zpátky stejnou cestou. Cest, jak se na Tři kříže dostat je mnoho, a však mnou nejvyužívanější je od přívozu (po zelené) z Velkých Žernosek po, teď už zrekonstruované, cyklostezce až pod Tři kříže, kde podejdete koleje a po pár metrech už Vás čeká serpentinové stoupání po úzké cestičce. Je to ta nejnáročnější cesta, ale od nás nejrychlejší. Výhled z vrcholu vždy stojí za to propocené tričko, domu se většinou vracíme přes les, protože dolu se leze ještě hůř než nahoru. Doporučuji si vzít s sebou klidně i sváču a deku a pobýt tu déle než jen pár minut. Máte pocti, že jste pán světa a všichni ostatní jsou malinkatí. Jen si opravdu dávejte pozor a nechoďte moc ke kraji, i když jsou na skále upevněny nově záchranné sítě, tak to není pro nás neopatrné, ale kvůli padajícím kamenům. =D
View Larger Map
Žádné komentáře:
Okomentovat